Vzala jsem lidovky na milost

Jak víte, ve Zpěvníčku nebyly nikdy lidové písničky. Ne že by nebyly pěkné, všichni je známe a když na to přijde s chutí a od plic si je zabékáme.

Důvody, proč jsem je sem nedávala:

  1. Často jsou velmi (a tím myslím opravdu velmi) krátké. Nemá smysl pro písničku, která má všeho-všudy čtyři řádky, vyrábět samostatnou webovou stránku. Někdy se mi dokonce zdá, že název písničky je delší, než písnička sama. Zkrátka vynaložená námaha neodpovídá získanému výsledku.
  2. Někdy jsou příliš dětské, jednoduché až přihlouplé. Ale to jsou i některé písničky ne-lidové. Na druhou stranu, to je právě ten důvod, proč je všichni známe. Jenomže nemůžu je házet všechny do jednoho pytle, mnohé z nich jsou velmi krásné s hlubokým citovým příběhem.

Ale zjistila jsem, že o lidovky přece jen zájem máte. A tak jsem zapřemýšlela, jak to vyřešit.
Obětuji tedy 32 (nebo kolik to máme písmen v abecedě?) stránek právě na lidovky. Tak, abyste si je mohli zazpívat. Tedy s akordy a melodií k přehrání. Ty, které znáte, si tak můžete připomenout. A ti, kteří je neznají se je mohou naučit i tak, po sluchu, bez not. Vím, že už je taková doba, že maminky dětem písničky moc nezpívají (neboť je mnohdy samy neznají). Tak ať je tu poselství pro další generace.

Jo a ještě něco.

Vím, že lidovky mají různá nářečí podle krajů, kde vznikly. Ale některé mi prostě nejdou přes hubu. Nás je ve školce učili zpívat normálně, jazykem, jakým mluvíme a tak možná některé (hlavně ty z Chodska, kde člověk musí chvíli přemýšlet nad napsaným slovem, co vlastně znamená) jsou přizpůsobené době a jazyku, který používáme teď. Omlouvám se tímto historikům.

Jak to uspořádat

No, vezmu to podle abecedy. Písničky jsou malé, vejde se jich na stránku více a dokonce i vedle sebe.
Začneme tedy stránkou Lidovky A.

miroslavka.z
Jmenuji se Miroslava Zudová a jsem krotitelka písniček. Sbírám je, porovnávám, uspořádávám, oblékám do not a melodií, zkrátka mazlím se s nimi, abyste si je mohli zahrát a zazpívat.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.