Ále tak nějak mi přišla myšlenka, jak se mu asi daří. Mám k němu něžný nostalgický vztah, znám ho už dlouho, snad přes deset let.
To víte, jak je moc písniček, člověk ztrácí přehled a chce je nějak uspořádat, zpřehlednit, aby se neopakovaly, aby jim nic nechybělo, řadit je, přeskupovat, vyhledávat a nacházet. To je úkol pro databázi. Tohoto úkolu se ujali šikovní kluci Honza Procházka (programátor) a Honza Mikula (správce databáze). Samozřejmě, program měl nějaké mouchy, ale obdivuji tvůrce za iniciativu. Měla jsem je ráda a docela by mě zajímalo, jak se jim dnes daří.
Hlavní předností tohoto programu byl otevřený přístup. Všechno zdarma a navíc mnoho přispěvatelů (přiznám se, že i já jsem něco přidala). Kdo chtěl obohatit databázi, prostě vložil písničku. S akordy nebo bez, kdokoli další je mohl doplnit. Honza hlídal, aby se písničky neduplikovaly (je tam i funkce porovnání, která našla stejné či podobné písně i když měly jiný název). A co víc, celý program i s celou databází bylo možné stáhnout do svého počítače, ani se nemusel instalovat. A kdykoli jste si ho mohli aktualizovat a synchronizovat. Počet písniček se vyšplhal na 10.000 (slovy: deset tisíc písniček). Umíte si představit, jak mi tento objev tenkrát rozbušil srdce! Taková studnice pokladů!
Ale jak to tak bývá, jednoho dne přišlo utrum*). Prý autor porušuje autorský zákon, protože u písniček nejsou uvedeni jejich autoři. Bude muset projekt skončit nebo doplnit autory u všech 10.000 písniček, případně vyžádat jejich souhlas s publikováním. Bylo mi tenkrát z toho hodně smutno. Tolik práce a všechno přišlo nazmar. Autor databázi stáhnul a nechal k dispozici jen prázdný Zpěvníkátor. Ať si tam každý dá písničky sám doma ve svém počítači. Samozřejmě, o prázdný Zpěvníkátor už takový zájem nebyl, to obsah databáze mu dával hodnotu.
Samozřejmě, kdo má trpělivost vkládat své oblíbené písničky, získá funkce, které ve Wordu nezískáš. Písničky se dají vzhledově upravovat (jakýkoli font, barva, velikost), akordy mají pevné ukotvení v textu, takže změna písma či posun textu nerozhodí jejich pozici. Písničky se dají separovat do tzv. zpěvníků, které se tisknou jako sešit zvoleného formátu (A4, A5 atd.), takže si můžeš vybrat své oblíbené nebo třeba seřadit podle interpretů. A co víc, napsané akordy se mohou transponovat, dokud nenajdeš tu svou tóninu, kterou bez nehod vyzpíváš.
Uchovávala jsem onu vzácnou sesbíranou databázi ve svém počítači. Chodila jsem si tam porovnávat texty s těmi, co mám já, hlavně ty lidovější, které nevyšly v žádném oficiálním tištěném zpěvníku, a přece je lidi znají a zpívají. Pravda, v mém případě jsem vymazala písně anglicky či německy mluvících rockových kapel, ale pořád ještě zbylo dost takových těch sedánkových ohníčkových písniček, co mají lidi rádi. Ale jak šel čas a já se stěhovala z jednoho počítače do druhého, databáze se poškodila a už nešla na starý Zpěvníkátor nahrát. Byl to takový malý pohřeb.
Dnes jsem si na něj vzpomněla a vyhledala ho. Google mě navedl na (novou) stránku JenaSoft. Je krásná, ale opuštěná (poslední záznam v roce 2013 a pak už jen zoufalé komentáře fanoušků, kterým nikdo neodpovídá). Honza a Honza to vzdali. Nechali tak příležitost někomu jinému (už vím, komu). Nicméně program je stále k mání a kdo by chtěl, může si ho zdarma stáhnout na stránkách http://cz.jenasoft.com/. Ale pozor, poslední verze se instaluje, jenomže se nedá odinstalovat. Součástí je malá databáze (asi 300) lidovek a odrhovaček.
A tím končím dnešní smutné vzpomínání. Protože kde něco končí, něco jiného začíná (další podobný program). Ale o tom možná příště.
*) utrum = konec dobrých časů
Databáze zpěvníkátoru pro tablety a mobily je dostupná v aplikaci https://songi.app